Konkurs nr RPDS.04.02.03-IZ.00-02-124/16 dla Działania 4.2 Środowisko i zasoby, Poddziałania 4.2.3 – Gospodarka wodno-ściekowa – ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej dla Osi Priorytetowej 4 Środowisko i zasoby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Konkurs ogłasza Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 oraz ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej (ZIT AJ), ul. Okrzei 10, 58-500 Jelenia Góra pełniące rolę Instytucji Organizującej Konkurs (IOK). Funkcję Instytucji Zarządzającej pełni Zarząd Województwa Dolnośląskiego Zadania związane z naborem realizuje Departament Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu, ul. Mazowiecka 17 kod pocztowy 50-412.
O dofinansowanie w ramach konkursów mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:
Przedmiotem konkursów jest typ projektu określony dla działania 4.2.A Gospodarka wodno-ściekowa w osi priorytetowej 4 Środowisko i zasoby, tj.:
4.2.A Projekty dotyczące budowy, rozbudowy, przebudowy i/lub modernizacji [1] zbiorczych systemów odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych w aglomeracjach uwzględnionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) – od 2 do 10 tys. RLM, w tym:
Dokumentem stanowiącym podstawę do oceny projektów jest IV aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) przyjęta przez Radę Ministrów 21 kwietnia 2016 r. wraz z Master Planem dla wdrażania dyrektywy 91/271/EWG (przyjętym przez Ministra Środowiska 15.05.2015 r.) zawierającym listę potrzeb inwestycyjnych w poszczególnych aglomeracjach.
Ocena zgodności przedsięwzięcia z KPOŚK i Master Planem dokonywana będzie poprzez sprawdzenie, czy aglomeracja oraz zakres prac planowanych do realizacji na obszarze aglomeracji zostały uwzględnione w ww. dokumentach.
Nie będą mogły być dofinansowane inwestycje realizowane w aglomeracjach nie ujętych w IV aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) oraz Master Planie o równoważnej liczbie mieszkańców wykraczającej poza przedział od 2 tys. do 10 tys.
W ramach wskazanego typu projektu możliwe jest uzyskanie wsparcia do wartości stanowiącej 15% wydatków kwalifikowalnych na inwestycje dotyczące budowy, rozbudowy, przebudowy urządzeń zaopatrzenia w wodę i poboru wody będące elementem kompleksowych projektów regulujących gospodarkę wodno-ściekową (nie mogą być dofinansowane odrębne projekty dotyczące tylko inwestycji w urządzenia wodociągowe[2]), w tym:
Dofinansowanie powyższej infrastruktury dopuszczone będzie w ramach kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową, tj. nie będą dofinansowywane wydatki dot. realizacji powyższych inwestycji na obszarach nie objętych systemem zbiorowego odprowadzania ścieków komunalnych.
Dofinansowanie inwestycji w zakresie instalacji służących do zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych (innego niż składowanie) będącej elementem projektu, mającej na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej (np. z biogazu), możliwe jest pod warunkiem ich wykorzystania wyłącznie na potrzeby własne operatora (tj. na działalność wodno-ściekową). W konkursie nie mogą więc być dofinansowane wydatki na instalacje, w przypadku których energia elektryczna i/lub cieplna pochodząca z wykorzystania osadów ściekowych przeznaczona jest na inne potrzeby (np. jest sprzedawana). Dotyczy to również wydatków na instalacje, które przewidują wykorzystanie takiej energii na potrzeby inne niż własne. Do wniosku o dofinansowanie niezbędne jest złożenie oświadczenia przez Wnioskodawcę w zakresie produkcji i wykorzystania energii cieplnej i/lub elektrycznej w ramach projektu.
Dla konkursu ogłaszanego w ramach poddziałania 4.2.3 Gospodarka wodno-ściekowa – ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej (RPDS.04.02.03-IZ.00-02-124/16), ww. typ projektu musi być realizowany na obszarze ZIT AJ.
Kategorie interwencji dla niniejszych konkursów:
020 Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji)
021 Gospodarka wodna i ochrona wody pitnej (w tym gospodarowanie wodami w dorzeczu, dostarczanie wody, konkretne środki dostosowania do zmian klimatu, pomiary zużycia wody w wydzielonych obszarach sieci wodociągowej i u konsumentów, systemy naliczania opłat, ograniczanie wycieków)
022 Oczyszczanie ścieków
[1] jako modernizację systemu kanalizacyjnego rozumie się jedynie rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową.
[2] zgodnie z pkt. 16 art. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków urządzenia wodociągowe – rozumie się ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych, studnie publiczne, urządzenia służące do magazynowania i uzdatniania wód, sieci wodociągowe, urządzenia regulujące ciśnienie wody;
Nie dotyczy
Kryteria stanowią element Regulaminu konkursu.
Alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 7 520 000 EUR, tj. 32 997 760 PLN.
Dofinansowanie UE na poziomie projektu:
W ust. 2 art. 3 Rozporządzenia Komisji 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, określony został limit całkowitej pomocy de minimis przyznany jednemu przedsiębiorstwu, który nie może przekroczyć 200.000 EUR w okresie trzech lat podatkowych. Jedno przedsiębiorstwo w tym znaczeniu może stanowić grupa podmiotów, które funkcjonują jako „jeden organizm gospodarczy”. Zgodnie z definicją poprzez jedno przedsiębiorstwo rozumie się wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane co najmniej jednym z następujących stosunków:
Ww. regulacje dotyczące pomocy publicznej dostępne są na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wkład własny beneficjenta na poziomie projektu wynosi co najmniej 15%
Minimalna wartość projektu - 100 000 PLN.
Maksymalna wartość projektu – nie dotyczy.
Procedurę odwoławczą w perspektywie finansowej 2014-2020 reguluje ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w Regulaminie konkursu.
IOK udziela wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu i odpowiedzi na zapytania indywidualne kierowane na adresy poczty elektronicznej:
pife@dolnyslask.pl
pife.jeleniagora@dolnyslask.pl
pife.legnica@dolnyslask.pl
pife.walbrzych@dolnyslask.pl
Zapytania do ZIT AJ (w zakresie Strategii ZIT AJ) można składać za pomocą:
Wydział Zarządzania ZIT AJ, Jelenia Góra, ul. Okrzei 10, pokój nr 107, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 16.00
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania będą zamieszczane poniżej w ramach informacji dotyczących procedury wyboru projektów oraz niezbędnych do przedłożenia wniosku o dofinansowanie.
Komunikat – wydłużenie terminu zakończenia oceny formalnej – 03.08.2016
Komunikat w sprawie kryterium "Wpływ projektu na realizację Strategii ZIT"
Komunikat w sprawie załącznika do wniosku o dofinansowanie pn. „Tabela przestrzegania przez aglomerację przepisów dyrektywy dot. oczyszczania ścieków komunalnych”Komunikat OOŚ – 2016.06.24 Komunikat równoczesna ocena merytoryczna i formalna
Komunikat nowy wzór oświadczenia pp – 17.06.2016
Komunikat dla Beneficjentów w sprawie Współczynnika
- Wskaźnik G wyliczenie procentowe
Wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem aplikacji – generator wniosków o dofinansowanie EFRR – dostępny na stronie https://snow-umwd.dolnyslask.pl/ i przesyła do IOK w ramach niniejszego konkursu w terminie od godz. 8.00 dnia 4 lipca 2016 r. do godz. 15.00 dnia 18 lipca 2016 r.
Logowanie do Generatora Wniosków w celu wypełnienia i złożenia wniosku o dofinansowanie będzie możliwe w czasie trwania naboru wniosków. Aplikacja służy do przygotowania wniosku o dofinansowanie projektu realizowanego ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. System umożliwia tworzenie, edycję oraz wydruk wniosków o dofinansowanie, a także zapewnia możliwość ich złożenia do właściwej instytucji.
Ponadto do siedziby IOK należy dostarczyć jeden egzemplarz wydrukowanej z aplikacji generator wniosków papierowej wersji wniosku, opatrzonej czytelnym podpisem/ami lub parafą i z pieczęcią imienną osoby/ób uprawnionej/ych do reprezentowania Wnioskodawcy (wraz z podpisanymi załącznikami).
Jednocześnie, wymaganą analizę finansową (w postaci arkuszy kalkulacyjnych w formacie Excel z aktywnymi formułami) przedłożyć należy na nośniku CD.
Za datę wpływu do IOK uznaje się datę wpływu wniosku w wersji papierowej. Papierowa wersja wniosku może zostać dostarczona:
a) osobiście do kancelarii Departamentu Funduszy Europejskich mieszczącej się pod adresem:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Departament Funduszy Europejskich
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
II piętro, pokój nr 2020
b) kurierem lub pocztą na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Wydział Wdrażania EFRR
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław.
Suma kontrolna wersji elektronicznej wniosku (w systemie) musi być identyczna z sumą kontrolną papierowej wersji wniosku. Wniosek wraz z załącznikami (jeśli dotyczy) należy złożyć w zamkniętej kopercie (lub innym opakowaniu np. pudełku), której opis zawiera następujące informacje:
pełna nazwa Wnioskodawcy wraz z adresem
wniosek o dofinansowanie projektu w ramach naboru nr …………..
tytuł projektu
„Nie otwierać przed wpływem do Wydziału Wdrażania EFRR”.
Wraz z wnioskiem należy dostarczyć pismo przewodnie, na którym zostanie potwierdzony wpływ wniosku do IOK. Pismo to powinno zawierać te same informacje, które znajdują się na kopercie.
Wnioski złożone wyłącznie w wersji papierowej albo wyłącznie w wersji elektronicznej zostaną uznane za nieskutecznie złożone i pozostawione bez rozpatrzenia. W takim przypadku wersja papierowa wniosku (o ile zostanie złożona) będzie odsyłana na wskazany we wniosku o dofinansowanie adres korespondencyjny w ciągu 14 dni od daty zakończenia naboru.
Oświadczenia oraz dane zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Wniosek o dofinansowanie projektu zawiera klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych danych lub złożenie fałszywych oświadczeń”. Klauzula ta zastępuje pouczenie właściwej instytucji o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Wnioskodawca ma możliwość wycofania wniosku o dofinansowanie podczas trwania konkursu oraz na każdym etapie jego oceny. Należy wówczas dostarczyć do IOK pismo z prośbą o wycofanie wniosku podpisane przez osobę uprawnioną do podejmowania decyzji w imieniu wnioskodawcy.
W przypadku ewentualnych problemów z Generatorem, IZ RPO WD zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu składania wniosków lub złożenia ich w innej formie niż wyżej opisana. Decyzja w powyższej kwestii zostanie przedstawiona w formie komunikatu we wszystkich miejscach, gdzie opublikowano ogłoszenie.
Wnioski o dofinansowanie projektów można składać od 04 lipca 2016 r. od godz. 8:00 do 18 lipca 2016 r. do godz. 15.00.
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to grudzień 2016 r.