Rozmiar tekstu:
  • Tekst standadowej wielkości
  • Tekst dużą czcionką
  • Tekst bardzo dużą czcionką

Główne menu

Pokaż
Wyniki naborów
Temat
Aktywizacja społeczna i zwalczanie ubóstwa
Priorytet
9 Włączenie społeczne
Działanie
9.2 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych
Zakończony
10-04-2017 08:00 | 26-04-2017 15:00

Nabór wniosków na projekty na rzecz usług wsparcia pieczy zastępczej.
Konkurs nr RPDS.09.02.03-IP.02-02-234/17 dotyczy projektów w ramach Osi Priorytetowej 9 Włączenie społeczne, Działania 9.2 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych, Poddziałania 9.2.3 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych – ZIT AJ.
Instytucją Organizującą Konkurs jest Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy - Filia we Wrocławiu, al. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław oraz Miasto Jelenia Góra, któremu zostało powierzone zarządzanie Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi Aglomeracji Jeleniogórskiej, Wydział Zarządzania ZIT AJ, ul. Okrzei 10, 58-500 Jelenia Góra.

Na co i kto może składać wnioski

Kto może składać wnioski

W ramach konkursu o dofinansowanie realizacji projektu mogą ubiegać się następujące podmioty wyszczególnione w SZOOP RPO WD:

• jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; 
• jednostki organizacyjne j.s.t.; 
• jednostki organizacyjne pomocy społecznej; 
• organizacje pozarządowe; 
• podmioty prowadzące działalność w obszarze pomocy społecznej oraz systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej; 
• podmioty ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstwa społeczne; 
• kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.

Na co można otrzymać dofinansowanie

W ramach niniejszego konkursu ogłoszony jest nabór na typ projektów 9.2.B2., tj. usługi wsparcia systemu pieczy zastępczej, w tym podnoszenie kompetencji i kwalifikacji personelu służb świadczących usługi pieczy zastępczej (wsparcie realizowane wyłącznie jako element działań prowadzących do powstawania/ podnoszenia jakości zdezinstytucjonalizowanych form pieczy zastępczej). 
Usługi wsparcia pieczy zastępczej obejmują:

1)    Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kadr systemu pieczy zastępczej w ramach szkoleń/kursów, wynikających ze zdiagnozowanych potrzeb:
a)    kandydatów na rodziny zastępcze;
b)    kandydatów na osoby prowadzące rodzinne domy dziecka;
c)    kandydatów na dyrektorów placówek  opiekuńczo – wychowawczych typu rodzinnego;
d)    kandydatów na koordynatorów pieczy zastępczej.

2)    Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kadr systemu pieczy zastępczej w ramach szkoleń, doradztwa (indywidualnego i grupowego), superwizji, wynikających ze zdiagnozowanych potrzeb:
a)    rodzin zastępczych;
b)    osób prowadzących rodzinny dom dziecka;
c)    osób pełniących funkcję opiekunów usamodzielnienia pod warunkiem, że nie są pracownikami systemu wsparcia rodziny i pieczy zastępczej pełniącymi funkcję opiekuna usamodzielnienia w ramach obowiązków służbowych (szkolenia dotyczą zakresu zadań związanych z procesem usamodzielniania); 
d)    rodzin pomocowych.
Działania nakierowane na podnoszenie kompetencji i kwalifikacji mogą być realizowane wyłącznie jako element projektu.


3)    Organizowanie i finansowanie kosztów działań związanych ze współpracą instytucji sprawujących opiekę nad dzieckiem z rodzinami naturalnymi poprzez inicjowanie i wspieranie form pracy z biologiczną rodziną dziecka oraz zintensyfikowanie współpracy ze środowiskiem lokalnym (w tym asystentami rodziny).


4)    Wsparcie w usamodzielnieniu wychowanków opuszczających pieczę zastępczą poprzez udzielenie pomocy w uzyskaniu zatrudnienia (poradnictwo i pośrednictwo pracy), pomocy prawnej i psychologicznej, poradnictwa w uzyskaniu lokalu mieszkalnego.


5)    Pomoc w przygotowaniu do usamodzielnienia dzieci i młodzieży powyżej 15 roku życia będących w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej w zakresie usług aktywnej integracji o charakterze społecznym (m.in.: treningi kompetencji i umiejętności społecznych, poradnictwo, socjoterapia) i zawodowym (m.in. poradnictwo zawodowe, diagnoza kompetencji, pomoc w wyborze zawodowej ścieżki kariery, zajęcia z zawodoznawstwa, warsztaty  motywacyjne i aktywizujące do podjęcia pracy i zmiany swojej sytuacji, warsztaty z zakresu przedsiębiorczości).


6)    Usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym (m.in.: treningi kompetencji i umiejętności społecznych, poradnictwo, socjoterapia), których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej dla dzieci poniżej 15 roku życia będących w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej.


7)    Prowadzenie działań terapeutycznych dla dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej.


8)    Prowadzenie poradnictwa (m.in. psychologicznego, pedagogicznego, specjalistycznego) i terapii dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą i ich dzieci oraz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.


9)    Finansowanie rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka usług specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej.

10)    Zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

11)    Zapewnianie pomocy i wsparcia osobom sprawującym rodzinną pieczę zastępczą w ramach grup wsparcia - element projektu.


12)    Organizowanie dla rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci pomocy wolontariuszy – element projektu.


13)    Pomoc prawną dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą, m.in. w zakresie prawa rodzinnego – element projektu.


14)    Usługi koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej – jako element projektu.


Wskazane w formach wsparcia działania określone jako „element projektu” nie mogą być realizowane samodzielnie. Muszą być one elementem szerszych działań projektowych, zawierających co najmniej jedno działanie główne (tj. to, które nie zawiera w nazwie określenia: „element projektu”).
Wsparcie pieczy zastępczej odbywa się zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Wsparciem w systemie pieczy zastępczej obejmowane mogą być jedynie osoby przebywające w:
a)    rodzinnej pieczy zastępczej;
b)    placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego do 8 osób*;
c)    placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-interwencyjnego do 14 osób.
* W razie konieczności umieszczenia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego rodzeństwa, za zgodą dyrektora tej placówki oraz po uzyskaniu zezwolenia wojewody, dopuszczalne jest umieszczenie w tym samym czasie większej liczby dzieci (maksymalnie 10).

Dla kogo

Zgodnie z SZOOP RPO WD grupa docelowa/ostateczni odbiorcy wsparcia to:
•    osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osoby bezrobotne sprofilowane jako najbardziej oddalone od rynku pracy zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz osoby nieaktywne wymagające aktywizacji społeczno-zawodowej;
•    rodzina osób wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – jedynie jako element projektu właściwego;
•    dzieci w zinstytucjonalizowanej pieczy zastępczej;

Przez tę grupę uczestników rozumie się dzieci przebywające w:
a)    placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego do 8 osób*;
b)    placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-interwencyjnego do 14 osób;
* W razie konieczności umieszczenia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego rodzeństwa, za zgodą dyrektora tej placówki oraz po uzyskaniu zezwolenia wojewody, dopuszczalne jest umieszczenie w tym samym czasie większej liczby dzieci (maksymalnie 10).
•    osoby przygotowujące się i świadczące usługi na rzecz pieczy zastępczej.

Kryteria wyboru projektów

Wybór projektów do dofinansowania odbywa się w oparciu o kryteria wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, zatwierdzone uchwałą nr 2/15 Komitetu Monitorującego RPO WD 2014-2020 z dnia 6 maja 2015 r., z późniejszymi zmianami. Kryteria stanowią element Regulaminu konkursu.

Finanse

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Alokacja środków europejskich przeznaczona na konkurs wynosi 326 964 EUR (1 410 784 PLN).
Ogólna alokacja na konkurs może zostać zwiększona o środki z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 10%.
Alokacja podana w ogłoszeniu została przeliczona po kursie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obowiązującym w dniu 27.02.2017 r. (1 euro = 4,3148 PLN).
Mając na uwadze fakt, iż alokacja w ramach Programu określona jest w Euro, dla prawidłowego określenia ww. limitu dostępnej alokacji na poziomie Osi priorytetowej/Działania IOK zastrzega możliwość zmiany kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w wyniku zmiany kursu walutowego.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95%.

Maksymalna kwota dofinansowania

Środki UE w wysokości 326 964 EUR (1 410 784 PLN).
Ogólna alokacja na konkurs może zostać zwiększona o środki z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 10%.

Minimalny wkład własny

Minimalny udział wkładu własnego Beneficjenta w ramach konkursu wynosi 5% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Wartość projektu

Minimalna wartość projektu: 50 000 PLN.

Niezbędne dokumenty

Dokumentacja konkursowa

Regulamin konkursu
Załączniki

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Procedurę odwoławczą w perspektywie finansowej 2014-2020 reguluje ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w Regulaminie konkursu.

Pytania i odpowiedzi

IOK udziela wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu i odpowiedzi na zapytania indywidualne kierowane na adresy poczty elektronicznej:

    pife@dolnyslask.pl
    pife.jeleniagora@dolnyslask.pl
    pife.legnica@dolnyslask.pl
    pife.walbrzych@dolnyslask.pl

Linki

www.rpo.dolnyslask.pl

www.zitaj.jeleniagora.pl

www.dwup.rpo.pl

Komunikaty

Pytania i odpowiedzi

Prezentacja ze spotkania informacyjnego z dnia 23.03.2017 - DWUP

Standardy 9.2 B

Prezentacj ze spotkania informacyjnego z dnia 23.03.2017 - ZIT AJ

Instytucja Organizująca Konkursu informuje, że wniosek przekazany do etapu oceny formalno-merytorycznej w konkursie nr RPDS.09.02.03-IP.02-02-234/17 został oceniony negatywnie (z powodu niespełnienia przynajmniej jednego z kryteriów zawartych w części A i/lub B Karty Oceny Formalno-Merytorycznej). W związku z powyższym na stronie IOK nie zostanie opublikowana lista rankingowa dla w/w konkursu.

Lista członków KOP oceniających wnioski w ramach ww.konkursu - pobierz plik

Lista projektów zakwalifikowanych do etapu oceny formalno – merytorycznej

Informacje o naborze

Miejsce składania wniosków

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy - Filia we Wrocławiu, al. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

Wnioski składane są na obowiązującym formularzu:

• w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem SOWA EFS RPDS

oraz

• w formie papierowej wydrukowanej z systemu SOWA EFS RPDS i opatrzonej podpisem osoby uprawnionej/podpisami osób uprawnionych do złożenia tego wniosku.

Wniosek w formie papierowej należy złożyć w jednym egzemplarzu:

• osobiście do Punktu Informacyjnego w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy - Filia we Wrocławiu, al. Armii Krajowej 54, pokój nr 100 I piętro,

lub

• za pośrednictwem kuriera na adres: Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy - Filia we Wrocławiu, al. Armii Krajowej 54,
 50-541 Wrocław

w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

lub

• za pośrednictwem polskiego operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, z późn. zm.) na adres:

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy - Filia
we Wrocławiu, al. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław,
od poniedziałku do piątku w godzinach pracy DWUP,
tj. od 7:30 do 15:30.


Zgodnie z art. 57 §5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23, z późn. zm.), termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe. W takim wypadku decyduje data stempla pocztowego. Decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 30 czerwca 2015 r., wydaną na podstawie art. 71 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, dokonany został wybór operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025, którym została Poczta Polska S.A.

Termin składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie projektów można składać od dnia 10.04.2017 r. do dnia 26.04.2017 r.

Termin rozstrzygnięcia konkursu

IOK szacuje, że orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu przypadnie na:

• wrzesień 2017 roku – w przypadku, gdy ocenie formalno-merytorycznej podlegać będzie do 200 wniosków;
• październik 2017 roku w przypadku, gdy ocenie formalno-merytorycznej podlegać będzie od 201 do 400 wniosków;
• listopad 2017 roku w przypadku, gdy ocenie formalno -merytorycznej podlegać będzie powyżej 400 wniosków.

Wzór wniosku o dofinansowanie

Zakres wniosku o dofinansowanie stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu.

Wzór umowy o dofinansowanie

Wzory umów o dofinansowanie projektu stanowią załączniki nr 2, 3 oraz 4 do Regulaminu konkursu natomiast wzory decyzji o dofinansowanie projektu stanowią załączniki nr 5 i 6 do Regulaminu konkursu (zastosowanie danego wzoru umowy/decyzji uzależnione jest od rodzaju podmiotu oraz od sposobu rozliczania wydatków w projekcie).

Ikona naboru
Poddziałanie 9.2.3 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych – ZIT AJ
Pliki do pobrania
Opublikowano:
06 marzec 2017